Ofis: 0 312 437 60 62
Cep : 0 532 652 52 97

 • image04

  Dostça Yaklaşım

 • image05

  Yaratıcı

  Düşünceler

 • image06

  Size en uygun

  Çözümler

 • image07

  Benzersiz

  Özgün Tasarımlar

 • image08

  Bütçenize ve Evinize uygun

  Projeler

 • image09

  Siz Hayal Edin

  Yeter

 • image06

  FİKİRLERİNİZ

  Hayat Bulacak.


Japon Tarzı İç Mimari Dekorasyon 20.12.2014

Japon tarzı ev dekorasyonu söz konusu olduğunda akla ilk gelmesi gereken tasarımı doğal, minimalist ve basit olduğudur. Özellikle Asya kültürlerinde kendine oldukça önemli bir yer edinmiş olan Zen felsefesi gözetilerek ortaya çıkan Japon tarzı ev tasarımlarında gereksiz ve büyük mobilyalardan uzak durulur.

 

Mekanların  tasarımları yapılırken geometrik ve doğal desenlerden faydalanıldığı gibi kahverengi, yeşil gibi renklerin yanında kırmızıya da yer verilmiştir. Bunların yanında, ışık kullanımı Japon stili ev dekorasyonunda çok büyük önem taşır ve ışığı en verimli şekilde kullanabilmek için ev içindeki bazı duvarlar kaldırılır. Japon evlerinde kullanılan eski dekorasyon elemanlarının en başında, geleneksel Japon iç mimarisinin vazgeçilmez öğesi olan sürgülü kapılar gelir. Karakteristik bir Japon dekorasyon elemanı olan sürgülü kapılar modernize edilerek son dönem dekorasyon trendlerinde’ de yerini almıştır.

 

Zen felsefesi ile dekore edilen Japon tarzı evlerde en büyük önemi oturma odası taşır ve oturma odası en başta olmak üzere yaşam alanlarının negatif enerjiden uzak olması gerekmektedir. Gösteriş ve abartıdan uzak Japon stili dekorasyonda mobilyalar kesinlikle sade ve minimalist’ tir. Etrafı görmeyi engelleyen ya da ortamda kalabalık bir görüntü oluşturan büyüklükte mobilyalara kesinlikle yer verilmez. Japonların yaşam tarzındaki sadelik ev dekorasyonlarında da kendini gösterir ve oturma odasından yatak odasına kadar dekorasyonun her aşamasında bu sadeliği ve doğallığı görmek mümkün olur. Sadelikle beraber son derece zarif bir tarza da sahip olan Japon tarzı dekorasyonda, mobilya ayaklarında ince metal çizgiler kullanılırken, mobilyaların yerden fazla yüksek olmamasına da dikkat edilir. Örneğin yatak odalarında yer yatağı kullanıldığı gibi yere fazlaca yakın mobilyalı yataklar da tercih edilmektedir.

 

 

En çok kullanılan malzemelerin başında, ahşap, bambu ve ketenin geldiği Japon tarzı dekorasyonda kullanılan renkler genellikle düz renkler arasından seçilir. Beyaz, bej gibi nötr renkler kullanılmakla beraber, yeşil, kahverengi, kırmızı gibi renklerle dekorasyona küçük dokunuşlar yapılarak hareket kazandırılır.

 

Japon stili dekorasyonda en fazla kullanılan aksesuarlara baktığımızda ise elbette akla ilk gelen figürler, kuş desenleri olmaktadır. Bunun yanında Japon çiçek düzenleme sanatı olan ikebana, Japon tarzı dekorasyonda iç mekanda fazlaca kendine yer bulmaktadır.

 

 

Özetle, genel olarak Japon tarzı dekorasyona göz attığımızda, basit ve minimalist tasarımları, yere yakın mobilyaları , sık kullanılan depolama ünitelerini, saz ya da bambu gibi organik malzemeleri, pastel renklerin yanında, kırmızı, siyah, kahverengi  gibi vurgu renklerini görmek mümkün olur….

 


İlgili Sayfalar
Şirketimizden Haberler
 • "Levent Bey Yeni bir ev alacak olsam yine sizinle çalışırım. Hayallerimin ötesinde bir iş çıkarttınız. Teşekkür Ederiz " Oğuz Dinçer

 • "Çalışmanızdan çok etkilendik. bize evimizi sevdirdiğiniz için teşekkür ederiz." Sinem

 • "Evin her köşesi kendi içinde ayrı bir konsept barındırıyor. Aylardır yaşadığım halde sanki evi yeni yaptırmış gibi heyecanlıyım, muhteşem" Zafer Şahin