Ofis: 0 312 437 60 62
Cep : 0 532 652 52 97

 • image04

  Dostça Yaklaşım

 • image05

  Yaratıcı

  Düşünceler

 • image06

  Size en uygun

  Çözümler

 • image07

  Benzersiz

  Özgün Tasarımlar

 • image08

  Bütçenize ve Evinize uygun

  Projeler

 • image09

  Siz Hayal Edin

  Yeter

 • image06

  FİKİRLERİNİZ

  Hayat Bulacak.


Yatak Odası 29.06.2016

Yatak odası – Bir huzur mekânı

Evinizdeki her oda önemlidir ve her biri kendine özel bir mesaj, bir hava taşımalıdır. Yatak odası ise tam bir rahatlama ve canlanma alanıdır. Yatak odanızı dekore ederken, bu çok önemli faktörleri akıldan çıkarmamalısınız. Zevkinizin veya tercih edeceğiniz tarzın da bir önemi yok, çünkü herkes yatak odasında rahat hissetmek ister. Renk, mobilya, desen, zemin ve aksesuar tercihlerinizi tasarımcınızla birlikte belirleyip kendiniz için dingin ve dinlendirici bir sığınak olarak yeni bir yatak odası yaratabilirsiniz.

Yatak odam için yeni ve esinleyici fikirleri nereden bulabilirim? 

Web sitemizdeki yatak odaları bölümü, yeni fikirler bulabilmeniz için zengin bir kaynaktır. Çok çeşitli tarzlarda dekore edilmiş sayısız yatak odası fotoğrafımız arasından mutlaka size de ilham verecek olanlar çıkacaktır. Country’den endüstriyele, modernden minimale varana dek, kendinize uygun bir şeyler bulabileceğiniz pek çok yatak odası tarzı arasından seçim yapabilirsiniz.  Bu fotoğrafları yeni fikirler bölümünüze kaydedebilir ve dilediğiniz zaman geri dönüp bakmak için elinizin altında tutabilirsiniz.

Kendim için doğru yatak odası tarzını nasıl seçebilirim? 

Yatak odanızı tasarlaken, belli bir tarz ve onun alt temaları üzerinde durmak yararlı olacaktır. Estetik önemlidir, ama işlevselliği de unutmamak gerekir. Depolama için fazla alan ihtiyacınız var mı? Eğer öyleyse bu depolama alanları tasarımınıza kolayca yerleştirilebilecek mi? homify.com.tr’deki stiller bölümü, sizin için hangi tarzın daha doğru olacağını seçmenizde çok işinize yarayabilir, özellikle de çok fazla fikriniz varsa ve bunları derleyip toplamakta güçlük çekiyorsanız. Bu bölüm minimal, modern, eklektik, kolonyal gibi kategoriler altında toplanmıştır.

Yatak odası dekorasyonu için ipuçları 

Yatak odanız için eşyalar satın almaya başlamadan önce, duvar rengine veya duvar kağıdı modeline ve tercih edeceğiniz zemin türüne karar verdiğinizden emin olun. Seçeceğiniz renk veya duvar kağıdı, huzurlu ve dingin bir atmosfer yaratmanıza yardımcı olacaktır. Tasarladığınız ortam üzerine iyice düşünün ve bunun için nasıl bir aydınlatmaya ihtiyacınız olduğuna karar verin. Yatak odanızdaki ışıkların çok parlak olmasını istemezsiniz. Öte yandan fazla zayıf bir aydınlatma da akşam saatlerinde yapmak isteyebileceğiniz dikiş dikmek, kitap okumak veya internette gezinmek gibi faaliyetler için sıkıntı verici olacaktır.

Yatak odam için hangi rengi tercih etmeliyim? 

Renkler ruh halinizi büyük ölçüde etkileyen bir unsurdur. Bu yüzden yatak odanız için doğru rengi bulmak uyku kalitenize etki edebilecek kadar önemlidir. Yeşil ve mavi tonları yatak odaları için mükemmel tercihlerdir. Yeşil, doğanın rengidir ve şifalı bir niteliktedir. Mavi ise sakinleştirici ve rahatlatıcı özellik taşır. Leylak, huzur veren bir renktir ve stres azaltıcı bir tesiri vardır, bu yüzden de feminen bir tarza sahip yatak odalarına çok yakışabilir. Beyaz da benzer özellikler taşır. Bununla birlikte tümüyle beyaz bir duvar tercih edecekseniz, mekâna derinlik ve sıcaklık katacak farklı dokular ve desenler kullanmayı da düşünmenizde yarar var.

Yatak odamda nasıl bir zemin olmalı? 

Gösterişli ve rahat halılar yatak odalarına kolaylıkla uyum sağlarlar. Yatak odası dekorasyonunda zemin önemli bir unsurdur. Zira sabah uyandığınızda ilk iş olarak sert bir zemine basmak sevimsiz bir deneyim olabilir. Bu yüzden halı konforlu bir tercih olacaktır. Buna karşın halıların toz tuttuğunu ve düzenli temizlik gerektirdiklerini de aklınızdan çıkarmayın. Aynı zamanda olası lekelerin çıkarılması da zor olabilir ve halılar, ahşap zeminler kadar dayanıklı değildir. Eğer ahşap zeminlerin görüntüsünü seviyor ve daha az bakım gerektirdiği için tercih etmeyi düşünüyorsanız, üzerine çeşitli kilimler koymanızda yarar olabilir. Bunlar yatak odasının görüntüsünü bir parça yumuşatacak ve ortama sıcaklık katacaktır. Fayans kaplaması da özellikle sıcak bölgeler için iyi bir seçenek olabilir. Odanızın serin kalmasına yardımcı olacaklardır. Petrol türevi kaplamalar ve laminant da yatak odanız için değerlendirebileceğiniz diğer seçenekler.

Ne tür yatak odası aksesuarları kullanabilirim? 

Aksesuarlar kişiliğinizi yatak odanıza yansıtmanız için önemli bir işlev üstlenirler ve bu bakımdan yatak odası akesuarlarının dikkatle seçilmesi çok büyük önem taşır. Hatta bazen yatak odanızı yenilemek veya iki dekorasyon arasında küçük değişikliklerle yatak odanızın havasını değiştirmek için de çok işlevli olabilirler. Yatak odanızı düzenlerken bireysel özelliklerinizi yansıtacak son dokunuşları aksesuarlar vasıtasıyla yaparsınız. Yumuşak döşemeler yatak odaları için mükemmeldir. Konfor, tarz ve renk katarlar. Kaşmir örtüler de sıcak ve lüks bir ortam hissi verir. Çarpıcı resimler de yatak odanız için ilginç bir dekorasyon fikri olabilir, sofistike bir hava yaratırlar. Kokulu mumlar da genellikle iyi bir yatak odası fikridir. Örgü sepetler ise hem eşyalarınızı koyabileceğiniz fazladan yer sağlarken hem de doğal, rüstik ve eklektik tarzlarla güzel bir uyum yakalarlar.

Küçük bir yatak odasını nasıl döşeyebilirim? 

Küçük yatak odalarını döşemek bazen çok emek isteyebilir. Web sitemizde bu türden küçük yatak odaları için de pek çok fikir bulabilirsiniz. Yatağınızı köşeye yerleştirmek odanıza çekici bir hava ve karakter katar. Kapaklarında geniş aynalar bulunan dolaplar da küçük yatak odaları için iyi tercihlerdir. Hem alandan tasarruf etmenize yarayacak, hem de aynalar yardımıyla daha geniş bir ortam hissi yaratacaklardır. Bazalarında saklama bölümleri olan yataklar da yine küçük yatak odaları için iyi bir fikir olabilir. Özellikle çekmece tipinde saklama alanları olan bazalar, size hem yerden tasarruf sağlarken çok çeşitli eşyalarınızı da depolama imkanı verecektir. 

Beyaz yatak odaları 

Beyaz harika bir fondur, neredeyse artistik fırça darbelerini bekleyen bir tuval gibidir. Beyaz yatak odaları mükemmel tarza örnek niteliğindedirler ve huzurlu, Zen tipi bir ambiyans yaratırlar. Doğal desenler ve ahşap eklemek, odanızı bir klinik havasından ve soğukluğundan kurtaracaktır. Döşeme ve perdelerde cesur desenler ve canlı renklerin kullanımı, eklektik bir etkileşim sağlayacaktır. Monokrom vurgular beyaz yatak odalarıyla güzel bir uyum gösterirler. Yatak örtülerinizde monokrom desenler tercih ederseniz, basit ama etkili bir tarz elde edersiniz. Beyaz, bir parça dağınık bir yatak odası tasarımı isteyenler için de ideal bir renktir. Çarşaf katmanlarını dokulu örtüler ve elegan nakışlı yatak örtüleri ve yastık kılıflarıyla kombin ederseniz, temiz ve çağdaş bir görüntü elde edebilirsiniz.

Yatak odamda hangi duvar kağıtlarını veya duvar renklerini tercih etmeliyim?

Yatak odası duvar kağıtları ucuz ürünler değiller. Buna karşın bütçeniz kısıtlı bile olsa, yalnızca tek duvarda kullanmayı tercih edebilirsiniz. Vitrininiz olacak bir duvar seçin ve orada iddialı bir ifade kullanın, bu duvar yatak odanıza lüks ve elegant bir hava katacak. Duvar kağıtları ayrıca yatak odanızın boyutlarını olduğundan farklı göstermek için de işe yarayabilir. Örneğin çizgili duvar kağıtları duvarlarınızı daha uzun ve odanızı daha geniş gösterecektir. Bu da özellikle küçük yatak odaları için çok yararlı bir tercih olacaktır. Mavi, yeşil, leylak ve beyaz, yatak odanız için ideal renklerdir ve bunların arasından kişisel zevkinize ve yaratmak istediğiniz tasarımın niteliğine göre seçim yapabilirsiniz.

Yatak odası tasarımı ve dekorasyonu için tarz rehberi 

Web sitemizdeki stiller bölümüne girdiğinizde yatak odası dekorasyonu için her türden fikir ve uygun yatak odası dekorasyonunu bulabilirsiniz. Stiller listesi her zevke hitap edebilecek çok sayıda seçeneği barındırır ve oldukça kapsamlıdır. Bütün stillerde harika görseller bulacaksınız. Farklı yatak odası dekorasyon fikirlerini de içinde taşıyan bu görsellerde size de ilham verecek bir şeyler bulmanız zor olmayacak. 

Modern yatak odaları 

Modern yatak odalarını gri, beyaz ve siyah gibi basit, temel renkler karakterize eder. Duvarlar soyut desenler ve geometrik baskılar için bir fon işlevi görür. Mobilyaların üzerindeki örtüler yorucu detaylardan uzaktır. Çelik somyalar ve yatak başları bunlara eşlik eder. Vitrin duvarları düz çizgili duvar kağıdı gibi iddialı tasarımlara sahip olurlar. Odanın çeşitli bölümlerine serpiştirilmiş iddialı renkler, görsel dikkati çekmeye yarar. Modern yatak odası tasarımlarında aksesuarlar minimal düzeydedir. Depolama alanları ise önemlidir ve yatak odasının tasarımıyla uyum içinde olabilecek tarzda uygulanmalı, ayrıca işlevsellikten ödün vermemelidirler. 

Country/kır tarzı yatak odaları 

Boyalı duvarlardaki nötr tonlar, country/kır tarzı yatak odaları için vazgeçilmezdir. Bir parça leylak, mavi ya da yeşil eklenmiş beyaz ise daha yumuşak bir görüntü yaratmak için yardımcı olur. Vitrin duvarlarında çiçek desenli yatak odası duvar kağıtları da kullanılabilir. Masif çam yahut her türden beyaz mobilya da kırsal yatak odaları için uygun seçimlerdir. Fransız tarzı zarif mobilyalar da bu tipten yatak odalarına güzel katkı sunarlar. 

Endüstriyel tarzda yatak odaları 

Endüstriyel tarzdaki yatak odalarındaki anahtar unsur, mümkün mertebe fazla işlenmemiş materyaller ve pürüzlü yüzeyler kullanılmasıdır. Sıvasız tuğla duvarlar bu tarz için oldukça popüler bir seçimdir ve gerçekten de şık bir görüntü oluştururlar. Daha parlak bir mekân elde etmek için çıplak tuğlaları doğrudan beyaza boyama yoluna da gidebilirsiniz. Yıllanmış ahşap malzemeler de endüstriyel yatak odalarına yakışacaktır. Sıva üstünde kalacak borular da depo tipi bir görüntü yaratacak ve endüstriyel tarza katkıda bulunacaklardır. Yatak mobilyaları için de demir, çelik, hatta bakır gibi metal tercihleri bu tarz için son derece iyi seçeneklerdir. 

Rustik yatak odaları 

Rustik yatak odalarında en önemli unsur, kuşkusuz masif ahşaptır. Yatak mobilyalarında, duvarlarda, zeminde ve hatta tavanda dahi kullanılabilir. Kahverengi, bej, gri ve açık yeşil gibi sıcak tonlarla bir arada kullanılarak daha hoş bir görüntü elde edilebilir. Taş duvarlar da yine gerçek bir rüstik tarz yakalama yolunda önemli bir adım olabilir. Rustik yatak odası dekorasyonları minimal tasarımlarla da güzel bir uyum yakalamaktadırlar. Beyaz duvarlar, siyah – beyaz mobilyalar ve yeşil vurgular, geniş duvar askıları ve çeşitli aksesuarlar, ahşap zeminle birlikte mükemmel bir uyum sağlayacaklardır. Bu tarzın daha ziyade orta ve geniş büyüklükte yatak odaları için elverişli olduğunu da söylemeden geçmeyelim. 

İskandinav tarzı yatak odaları 

İskandinav tarzı yatak odaları için belirleyici olan basitlik ve işlevselliktir. Eğer zerafet sizin için önemli bir noktaysa, bu tarz yatak odalarını çok seveceksiniz. Topraksı renkler, bej ve gri, beyaz duvarlarla yan yana kullanılır. Ahşap zeminler arzuya göre beyaz renge de boyanabilir. Yatak başlarında geniş puflar ve vintage sandıklar yer alır. Bunlar da tarzın geneliyle uyumlu hem işlevsel hem de çekici parçalardır. Yumuşak bir aydınlatma da İskandinav tarzı yatak odalarında önemli bir faktördür. Basitliği daha da fazla vurgulamak için mümkün olduğunda doğal ışıktan yararlanmaya çalışın.


İlgili Sayfalar
Şirketimizden Haberler
 • "Levent Bey Yeni bir ev alacak olsam yine sizinle çalışırım. Hayallerimin ötesinde bir iş çıkarttınız. Teşekkür Ederiz " Oğuz Dinçer

 • "Çalışmanızdan çok etkilendik. bize evimizi sevdirdiğiniz için teşekkür ederiz." Sinem

 • "Evin her köşesi kendi içinde ayrı bir konsept barındırıyor. Aylardır yaşadığım halde sanki evi yeni yaptırmış gibi heyecanlıyım, muhteşem" Zafer Şahin